Relax a pohoda


Turistika na Staroměstsku

...krásná příroda, výlety všeho druhu

Králický Sněžník

 široké 12km

Třetí nejvyšší pohoří v České republice tvoří rozmezí mezi Čechami, Moravou a Kladskem. Na našem území je dlouhé 16 km a                                                                       .

Západní hřbet tvoří státní hranici s Polskem, východní ohraničuje severomoravskou oblast (Černá kupa 1295 m, Sušina 1321 m, Podbělka 1307 m, Chlum 1116 m). Mezi těmito hřbety je hluboko zaříznuté údolí řeky Moravy, která pramení pod Králickým Sněžníkem (1424 m), kde je upravená studánka (1380 m).

Horský masiv je tvořen krystalickými břidlicemi, v údolí se vyskytují krystalické vápence s krasovými jevy. Na vrcholu Králického Sněžníku stávala od r. 1899 35 m vysoká rozhledna, která byla r. 1973 zbořena. Zachoval se kamenný trojmezník království českého, markrabství moravského a hrabství kladského.

U základů zbořené turistické chaty vévodí širému okolí soška slůněte, odkud se otevírá výborný rozhled na Hrubý Jeseník, Orlické hory, Krkonoše a polské Soví hory.

Název Králický Sněžník vyplývá z dlouhého zimního období, kdy sněhová pokrývka vydrží na vrcholu asi 8 měsíců v roce.

Doporučujeme: Naučná stezka „Králický Sněžník“. Celková trasa 9 km. Začíná ve Velké Moravě u autobusové zastávky a pokračuje údolím Moravy, končí u pramene pod vrcholem Králického Sněžníku. Je na ní 13 zastavení, vede po žluté turistické značce

Chata Paprsek

Horská chata pod vrcholem Výhledu (1030 m), postavená turistickým spolkem ze Starého Města v roce 1932 pod názvem Slezská chata. V současné době je to středisko letní a zejména zimní lyžařské turistiky.

Chata Návrší

Výchozí místo na Králický Sněžník – asi 5 km od vrcholu, možnost ubytování, občerstvení a lyžařského vyžití.

Lázně Velké Losiny

Lázeňská obec s půvabným okolím, zámkem, renesančním kostelem a termálním koupalištěm. Za zmínku samozřejmě stojí ruční papírna ze 16. stol., jejíž dnešní vzhled pochází z r. 1825. Lze zde vidět v provozu staré zařízení a původní způsob ruční výroby, což zaručuje papíru staletou trvanlivost. Dopisní papíry se vyrábějí s vodotiskovým znakem Žerotínů a letopočtem 1516. Také losinský zámek patří k nejzachovalejším památkám pozdní renesance s arkádovým ochozem.

O losinských teplých léčebných pramenech se dochovaly zprávy z r. 1576. Sirovodíkové prameny jsou teplé 22 až 30oC.Lázeňský areál je obklopen parkem z r. 1861 se vzácnými stromy.

Turistické cesty:

 

1. Staré Město - Stříbrnice - Návrší - Králický Sněžník

 

Ze Starého Města se můžeme vydat na Králický Sněžník po červené značce (po silnici). Nejdříve projdeme Stříbrnicemi (5 km), vystoupáme k chatě Návrší, kde je poslední možnost občerstvení. Pokračujeme do sedla Kralického Sněžníku a odtud už jen 2 km k vrcholu (1424 m). Délka trati 19,5 km.

2. Staré Město - Paprsek

Po zelené značce se přes Starý kopec dostaneme až k chatě Paprsek. Nádherná výhledová trasa je v houbařské a borůvkové oblasti. Délka trati je 13 km.Na Paprsek se snadno dostanete i autem a to přes Kunčice.

3. Paprsek - Seninka

Od chaty Paprsek se můžeme po červené značce vydat k Medvědí boudě,pak bukovým lesem vystoupíme k Aloisovu prameni a sestoupíme do obce Nová Seninka,kde končí Rychlebské hory a začíná masiv Králického Sněžníku.Je odsud krásná panoramatická vyhlídka na podhorský ráz krajiny.

4. Staré Město - Branná

Ze Starého Města se můžeme vydat po modré značce přes osadu Hajmrlov a Kančí vrch do Branné (7,5 km),zpět přes osadu Kronfelzov Kde můžeme vidět vzácné lípy malolisté-stáří 300 let…

5. Bunkry - Staroměstská pevnostní oblast

Jedná se o 7,5 km okruh v okolí Starého Města, vhodný i pro děti. Linie objektů těžkého a lehkého opevnění byla vybudována v letech 1935-38 na obranu naší vlasti.Dnes jsou v nich převážně muzejní expozice, kde vás průvodci rádi seznámí s jejich pohnutou historií.Část SPO spojuje naučná stezka, značená červenobíle ( vydejte se po ní od vlakového nádraží).

Hraniční přechod na Kladském sedle

Kladské sedlo odděluje pohoří Králického Sněžníku od Rychlebských hor. 4.6.2007 byl slavnostně otevřen hraniční přechod na Kladském sedle do Polska. Po dlouhých letech je tedy možno jet na návštěvu do sousedních polských obcí nejen na kole , na lyžích či po svých, ale také automobilem.

Mezi nejnavštěvovanější místa na polské straně patří:

Nowa Morava - 3 km od hranic - s rybářskou baštou a možností lovení pstruhů, ryby Vám na místě ugrilují.

Stronie Slaskie - 12 km od hranic - malé městečko s výrobou broušeného skla, krytým bazénem, trhy apod.

Ladek Zdroj - 18 km od hranic - malebné lázeňské středisko

Medvědí jeskyně v Kletně - 6 km od hranic - s unikátní sbírkou krápníků a nánosů, které obsahují kosti pravěkých zvířat, hlavně býložravého medvěda jeskynního.